Dobrý den,

vítáme Vás na stránce věnované dárcovství krve a krevních složek.

Objednání k odběrům krve a plazmy:

online objednání: https://webdonor.snopava.cz/

bezplatná tel. linka 800 800 127 (každý pracovní den 06:00 – 15:00),
e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
osobně v kartotéce dárců.

Co je nového?

15. 2. 2024:

Transfuzní stanice ve Slezské nemocnici v Opavě se v těchto dnech potýká s nedostatkem krevních zásob. Uvítá proto dárce všech krevních skupin.

Pomozte a oslavte svátek Valentýna darováním krve v pátek 16. února na akci Valentýnský odběr krve od 6:00 do 11:00 hodin.

Darovat krev můžete na transfuzní stanici v Opavě nebo i na odběrovém místě v SZZ Krnov. Akci podpoří RBP zdravotní pojišťovna, která nabídne možnost nechat si proměřit zrakovou ostrost, zjistit svůj cévní a plicní věk, navíc pro každého dárce budou připraveny drobné dárkové předměty.

Vyberte si jedno z odběrových míst - ve Slezské nemocnici v Opavě nebo v prostorách krnovské nemocnice - a přijďte darovat krev!

9. 1. 2024:

Vážení dárci,
pokud jste v uplynulém roce bezpříspěvkově darovali krev, plazmu nebo krevní destičky, nezapomeňte využít možnost odpočtu z daňového základu. Potvrzení odběrů pro daňové účely lze převzít osobně v kartotékách dárců, na počkání, každý pracovní den ( od 06:00 do 15:00 hodin v Opavě, od 06:00 do 10:00 v Krnově), bez ohledu na místo darování, potvrzení obsahuje odběry ze všech odběrových míst SNO. Nebo si o něj můžete zažádat mailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (v mailu uvádějte Vaše plné jméno a datum narození). Maily zasíláme se zvýšeným zabezpečením, soubor potvrzení je zaheslován, pokyny k heslu jsou v mailu. Obdobně lze vyřídit také jiná potvrzení odběrů, např. pro zdravotní pojišťovny apod.
 
Děkujeme a těšíme se na setkání při odběrech.
 
30. 11. 2023:
 

Fotbalisté i členové zázemí týmu Slezský FC Opava zavítali ve čtvrtek 30. listopadu 2023 na naši transfuzní stanici k darování krve.

Někteří byli i prvodárci. Velmi nás těší, že se připojili k našim dárcům a krev darovali, byli to kapitán týmu J. Janoščín, dále A. Ščudla, P. Wehowský, S. Pejša, fyzioterapeut P. Stuchlík, za marketing T. Labuda a tiskový mluvčí klubu J. Beran. Další setkání spojené s darováním krve slíbili na jarní dny. 

"Hoši, děkujem! Chci vyjádřit také poděkování a popřát pěkné adventní dny," uvedl ředitel Slezské nemocnice Karel Siebert.

 
Slezský FC Opava daroval krev (foto SNO)
 

9. 11. 2023:

Vážení dárci,
reagovali jsme na dotazy o možnosti darovat krev každý pracovní den a na našem odběrovém místě v nemocnici v Krnově přidali odběrové hodiny pro plnou krev každý čtvrtek, od 6:30 do 8:30 hodin. Aktuální odběrové hodiny jsou na webu https://webdonor.snopava.cz. Děkujeme!
 

2. 11. 2023:

Soutěž SNO přinesla pozitivní ohlas a více dárců krve a plazmy.

Na podporu dárcovství krve a plazmy odstartovala Slezská nemocnice v Opavě ve spolupráci s Rádiem Čas, za podpory MSK a zdravotní pojišťovny RBP čtyři měsíce trvající soutěž.

Ta se uskutečnila v termínu od 10. července do 26. října 2023. Každý měsíc mohli získat tři dárci krve a tři dárci plazmy, kteří zavítali na odběrová místa transfuzní stanice v Opavě, nebo v krnovské nemocnici, dárkový balíček z lékárny SNO v hodnotě 2500 Kč. Ten obsahoval produkty vhodné pro dárce krve. Výherci byli losováni v prvním týdnu následujícího měsíce, vybíral je on-line generátor náhodných čísel. Na čtyřiadvacet dárců dostalo balíček pro zdraví.

Na danou akci uspořádanou pro podporu dárcovství zaznamenalo hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice ohlas, měsíčně v době akce přišlo o 50 dárců více a  5 zcela nových dárců, tedy za období čtyř měsíců tzn. o 200 dárců více a také 20 nových dárců, než v období před vyhlášením soutěže.

“Blahopřeji vylosovaným dárcům a současně také děkuji všem dárcům, kteří na obě odběrová místa za ty čtyři měsíce přišli. Chci poděkovat i novým dárcům, kteří se rozhodli  rozšířit řady těch stávajících a věřím, že krev budou darovat dále,” uvedl ředitel SNO Karel Siebert.

Poděkování patří do Lékárny SNO za hodnotné a vkusné dárkové balení výhercům.

Vylosované dárce kontaktovala transfuzní stanice. Děkujeme všem a připomínáme výsledky losování za jednotlivé měsíce soutěže:

říjen 2023: Pavel K. (Štáblovice), Jan M. (Opava), Lenka S. (Slavkov u Opavy),Marcel H. (Kobeřice), Jiří D. (Neplachovice), Václav H. (Opava 1)
září 2023: paní Petra z Opavy, pan Milan z Bolatic, pan Tomáš z Podvihova, pan Petr z Větřkovic, paní Irena z Opavy, pan Marek z Dolního Benešova.
srpen 2023: Martin J. (Oldřišov), Jana M. (Opava 1), Matěj K. (Kobeřice), Luboš P. (Litultovice), Martin H. (Hradec nad Moravicí), Petr B. (Vítkov)
červenec 2023: Natália B. (Brantice), Jiří R. (Město Albrechtice), Darina H. (Raduň), Marek M. (Opava), Roman H. (Krnov), Pavel B. (Opava).

Děkujeme, že pomáháte!

25. 7. 2023:

Pro akutní nedostatek krve krevních skupin 0+ a 0- prosíme  naše dárce, aby se dostavili na naše odběrová místa v nemocnici v Opavě nebo Krnově. Informace a objednání: tel. 800 800 127, https://webdonor.snopava.cz/, mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Ve čtvrtek 27. 7. 2023 je přidán mimořádný odběr krve v Opavě a Krnově, další odběrové hodiny jsou beze změny (viz dole na stránce). Děkujeme!

3. 7. 2023:

Milí dárci krve a plazmy,

soutěžte s námi, s Rádiem Čas, také s podporou zdravotní pojišťovny RBP a MSK.

Všichni dárci, co přijdou v době od 10. července do 26. října 2023 darovat krev či plazmu na HTO v Opavě nebo v SZZ Krnov, budou zařazeni do slosování za daný kalendářní měsíc. Losování se uskuteční vždy v prvním týdnu následujícího měsíce a tři dárci plazmy a tři dárci krve, kteří budou vylosováni, získávají dárkový koš z lékárny SNO.

Výherci budou kontaktováni ze strany Slezské nemocnice.

Podpořte s námi dárcovství krve.

Darujte krev, darujte plazmu, darujete zdraví.

16. 6. 2023:

Přejeme všem dárcům krásný nadcházející čas dovolených a prázdnin a upozorňujeme na odklad darování krve, plazmy a krevních destiček v důsledku cestování:

  • dárci, kteří pobývali mimo Evropu nebo navštívili v Evropě některou z oblastí s rizikem infekce virem západonilské horečky (West Nile Virus – odkaz https://www.transfuznispolecnost.cz/aktuality/cestovani-po-evrope-2023-riziko-wnv-12668 ), SARS, Chikungunya nebo Dengue a podobné virové neuroinvazivní choroby: odklad dárcovství o 1 měsíc po návratu,
  • odklad po cestování do malarických oblastí, tropů a jiných mimoevropských oblastí se zvýšeným rizikem přenosu infekčních onemocnění konzultujte individuálně na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (např. návštěva oblasti s rizikem výskytu malárie je důvodem k vyřazení z dárcovství na 6 měsíců po návratů).

Prosíme vás proto, abyste si naplánovali odběr krve nebo plazmy ještě před odjezdem do prázdninových destinací. Děkujeme!

15. 6. 2023:

Naše transfuzní oddělení má nové odběrové místo dárců krve a plazmy, je na pavilonu A Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov ( vstup bočním vchodem do suterénu pav. A, od vrátnice SZZ, viz. plán ). Parkování je dle podmínek SZZ, přímo u odběrového místa není parkování ani úschova kol.

Pro odběry krve a plazmy v Krnově platí stejné podmínky a postup objednání jako v Opavě, počty odběrů a pauzy po odběrech jsou hlídány v jednotném režimu, tj. darování v Opavě lze pokračovat v Opavě nebo v Krnově, pauza po odběru naváže na Váš předchozí odběr. Prvodárce (dosud žádný odběr v Opavě) může začít s dárcovstvím na každém odběrovém místě, a to odběrem plné krve.

Odběrové hodiny v Krnově - viz. Provozní doba a kontakty dále na této stránce.

Nahlédněte, prosím, do prostorů nového odběrového místa:

2. 12. 2022: 

V rámci snahy maximálně zkrátit Váš pobyt na našem oddělení a také omezit kontakt mezi dárci, Vás prosíme, abyste se na odběry krve i plazmy předem objednali pomocí našeho elektronického objednávkového systému webdonor - https://webdonor.snopava.cz nebo na tel. č. 800 800 127.

V prostorách transfuzního oddělení dodržujte platná hygienická pravidla:
- při vstupu do budovy proveďte desinfekci rukou
- máte-li příznaky nachlazení (zvýšená teplota, rýma, kašel), jiné projevy akutního onemocnění, nevstupujte do prostorů transfuzního oddělení, darování odložte až po zotavení.

Děkujeme vám za pochopení a dodržování uvedených opatření!

Poděkování a výzva transfuzního oddělení Slezské nemocnice v Opavě

Velmi děkujeme všem dárcům, kteří vstřícně reagují na naše naléhavé výzvy a přicházejí darovat krev. Vážíme si vaší ochoty a přízně. Každoročně se transfuzní oddělení po celé ČR nejen v letních měsících potýkají s nedostatkem dárců krve - tento problém řešíme také v naší nemocnici. Díky velké podpoře dárců se nám daří tato nelehká situace zvládat a zásoby krve průběžně doplňovat. Prosíme ale všechny ochotné dárce, kteří nás ještě nenavštívili a také všechny nové zájemce o dárcovství - neváhejte a přijďte k odběru, darujte krev! Jedině díky vaší pomoci můžeme poskytovat péči pacientům, kteří jsou závislí na léčbě transfuzními přípravky.

Tato lednice je obvykle plná transfuzních přípravků. V současné době je zaplněna sotva z jedné třetiny!
 
Základní informace

Zařízení transfuzní služby (transfuzní oddělení) Slezské nemocnice v Opavě je součástí Hematologicko-transfuzního oddělení SNO. Odběry krve a krevních složek provádíme v Opavě na pavilonu C Slezské nemocnice, vstup pro pěší je přes samostatnou branku z Olomoucké ulice, vjezd na parkoviště pro osobní automobily a stojany na kola jsou rovněž z Olomoucké ulice. Odběrové místo dárců krve a plazmy máme také v Krnově, v suterénu pavilonu A Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov, vstup bočním vchodem naproti lékárně.

Provádíme odběry dárců plné krve a přístrojové odběry plazmy a krevních destiček. U všech dárců je posouzena způsobilost k dárcovství dle platné legislativy. Do programu dárcovství plazmy (přístrojové odběry) se můžete zařadit, pokud alespoň jedenkrát darujete na transfuzním oddělení plnou krev (v Opavě nebo v Krnově).

Prohlédněte si materiály pro zájemce o dárcovství krve:
Provozní doba a kontakty

Úsek evidence dárců (administrativa, vystavení potvrzení, objednávky, dotazy) - tyto kontakty můžete použit bez ohledu, zda darujete v Opavě nebo v Krnově:

bezplatný telefon 800 800 127, 553 766 493 (Opava), 554 690 402 (Krnov), e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  Opava Krnov
Pondělí - Pátek 06:00 - 15:00 06:00 - 09:30
Odběr dárců krve:

prvodárce: první odběr krve je bez předchozího objednání, nejlépe v odběrových hodinách od pondělí do středy,

registrovaný dárce: prosíme o objednání ke všem odběrům předem, k odběrům krve přijmeme dárce také bez předchozího objednání. K odběru krve v pátek v Opavě je objednání nutné!

Objednání k odběru krve: online https://webdonor.snopava.cz , tel. 800 800 127, 553 766 493 (Opava), 554 690 402 (Krnov) nebo osobně.

  Opava Krnov
Pondělí 06:00 - 11:00 06:30 - 08:30
Úterý 06:00 - 09:00 06:30 - 08:30
Středa 06:00 - 09:00 06:30 - 08:30
Čtvrtek          - - - 06:30 - 08:30
Pátek 06:00 - 11:00 06:00 - 08:30
Odběry dárců plazmy:
odběry pouze po předchozím objednání: online https://webdonor.snopava.cz , tel. 800 800 127, 553 766 493 (Opava), 554 690 402 (Krnov) nebo osobně.
  Opava Krnov
Pondělí 06:00 - 12:00 06:00 - 09:00
Úterý 06:00 - 12:00 06:00 - 09:00
Středa 06:00 - 12:00 06:00 - 09:00
Čtvrtek 06:00 - 12:00 06:00 - 09:00
  13:00 - 17:00  
Pátek 06:00 - 12:00 06:00 - 09:00
Autologní odběry (autotransfuze):
Odběry pouze v Opavě po předchozím objednání na telefonním čísle 800 800 127, 553 766 493 nebo osobně:
  Opava
Úterý 09:00 - 12:00
Transfuzní laboratoř:
Slezská nemocnice Opava, pavilon C, tel. 553 766 494
  Provozní doba
Pondělí - Pátek 07:00 - 15:00
Odkazy na média
Všeobecné informace

Všeobecné informace o dárcovství krve a krevních složek se můžete také dovědět na webových stránkách Společnosti pro transfúzní lékařství ČR.

Zařízení transfuzní služby Slezské nemocnice v Opavě zajišťuje odběry dárců krve a krevních složek pro výrobu transfuzních přípravků, odběry plazmy pro výrobu krevních derivátů a dále odběry autotransfuzí.

U všech provedených odběrů je dle platné legislativy pro transfuzní službu prováděno kompletní vyšetření vzorků v předepsaných testech. Odběry jsou zpracovávány na příslušné transfuzní přípravky a vstupní suroviny pro výrobu krevních derivátů, je zajištěno jejich uskladnění a expedice klinickým oddělením SNO a dalším zdravotnickým zařízením. Zpracovatelům plazmy je expedována zmražená plazma pro výrobu krevních derivátů.

Všechny požadované procesy výroby probíhají dle zásad SVP (Správné výrobní praxe) a jsou kontrolovány pomocí vnitřních a externích kontrol. Na základě výsledku kontroly Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bylo vydáno "Povolení k výrobě". Vlastní kontroly rovněž provádí zpracovatel plazmy.

Zařízení transfuzní služby vyrábí standardní řadu transfuzních přípravků - koncentráty červených krvinek, krevních destiček a přípravky plazmy.

Seznam a označení transfuzních přípravků:

• erytrocyty bez "buffy coatu" resuspendované,
• erytrocyty deleukotizované,
• plazma čerstvá zmrazená (pro klinické využití),
• trombocytární koncentrát deleukotizované,
• autologní přípravky pro autotransfuzi (standardně - erytrocyty pro autotransfuzi, plazma z plné krve pro autotransfuzi, zcela výjimečně na základě indikace se zhotovuje plná krev pro autotransfuzi).

Pro výrobu krevních derivátů je určena čerstvě mražená plazma z plné krve nebo z aferézy (přístrojový odběr plazmy).

Všechny požadované procesy výroby probíhají dle zásad SVP (Správné výrobní praxe) a jsou kontrolovány pomocí vnitřních a externích kontrol. Na základě výsledku kontroly Státního ústavu pro kontrolu léčiv bylo vydáno "Povolení k výrobě". Vlastní kontroly rovněž provádí zpracovatel plazmy. Laboratorní úsek splnil podmínky auditu II společnosti NASKL.

Neváhejte se dotázat na další informace spojené s dárcovstvím krve a krevních složek. Děkujeme za zájem a za podporu dárcovství.


Web od Linelab.