Kdo jsou dobrovolníci?

Dobrovolnictví je svobodně zvolená činnost konaná ve prospěch druhých bez nároku na odměnu. Dobrovolník dává část svého času, energie a schopností ve prospěch činnosti, která je časově i obsahově vymezena. Za tuto činnost nedostává finanční odměnu, ale často nedocenitelný dobrý pocit z pomoci ostatním, získává zkušenosti a nezřídka i přátelství.

Jak dobrovolnictví funguje?

Ošetřující personál ve spolupráci s koordinátorem zjišťuje zájem ze strany pacientů, kterým pak vybraný dobrovolník nabízí psychickou podporu, společnost tj. trávení času s nimi, např. povídáním, předčítáním knih, doprovodem na procházku, drobnými službami či nákupy. Dobrovolníci dále vykonávají činnosti, kterými pomáhají personálu nemocnice. Jedná se zejména o přímou pomoc s některými vybranými činnostmi, drobné pochůzky apod. Personálu činnost dobrovolníků přináší odlehčení a více času na odbornou ošetřovatelskou péči, změnu atmosféry a nový pohled na práci na oddělení.

Dobrovolníci mohou po dohodě dále vykonávat:

• činnosti spojené se zlepšováním nemocničního prostředí - estetická výtvarná pomoc,
• činnosti při zvelebení parku, zahrady,
• činnosti, které by přispěly k lepší informovanosti pacientů, návštěv,
• technická činnost (výpomoc v údržbě, počítačové zpracování).

Dobrovolníci navštěvují nemocniční oddělení podle dohody po celý týden a velmi úzce spolupracují s koordinátorkou a zdravotnickým personálem. V žádném případě však zdravotnický personál nezastupují. Nemají přístup ke zdravotním záznamům klienta, nemají právo podávat informace o jeho zdravotním stavu, nemanipulují s léky a jsou povinni dodržovat zásadu mlčenlivosti. Každý měsíc jsou s dobrovolníky prováděny supervize.

Spolupráce s dobrovolníky rozšířila a zkvalitnila systém péče o klienty nemocnice, kteří si tuto službu pochvalují.

Je snahou stále rozšiřovat tuto dobrovolnickou činnost a dík patří všem, kteří napomáhají tomu, aby cesta k uzdravení byla co nejkratší a pokud možno co nejpříjemnější.

Garant:

Mgr. Hana Hozová
telefon: 553 766 103, 724 486 675
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Koordinátor:

zdravotně sociální pracovnice
telefon: 553 766 783, 725 362 523

AKTUALITA:

V červnu 2023 Kavárna života ve Slezské nemocnici oslavila spolu s dobrovolníky první rok své existence. Tady je odkaz na reportáž z FB profilu Nadačního fondu Pavla Novotného, kde se o práci dobrovolníků hovoří. Rádi se o ni s Vámi podělíme. 

Pomozte nám pomáhat, staňte se dobrovolníkem SNO. Vítáme vitální energické lidi, kteří chtějí ulehčit pacientům čas strávený v nemocnici.

Děkujeme!


Web od Linelab.