Lékaři Infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě zachytili během půl roku již pátého pacienta (šestý byl hospitalizován na interním oddělení), který se nakazil zákeřnou hantavirózou. Ta patří stejně jako ebola do skupiny hemoragických horeček (nemoc není na rozdíl od eboly přenosná z člověka na člověka). Na výrazně vyšší výskyt této infekce upozornili v loňském roce již němečtí lékaři.

Onemocnění přenáší na člověka pouze drobní hlodavci (nejčastěji hraboši a myšice). A právě loňské přemnožení hlodavců by mohlo být příčinou vyššího záchytu tohoto onemocnění na Opavsku. „Toto onemocnění bylo popsáno již v 50. letech v Koreji, kdy se jím vážně nakazily tisíce amerických vojáků, ale až v roce 1976 se podařilo izolovat původce. Dnes jsou různé druhy hantavirů známy po celém světě. Ve Spojených státech Sin Nombre hantvirus poškozuje zejména plíce a onemocnění je až v 50 procentech smrtelné, naopak v Asii hantaviry poškozují více ledviny s úmrtností pod 10 procent. V Evropě je smrtelný průběh vzácný, ale řadě pacientů může nemoc způsobit trvalé následky,“ sdělil primář infekčního oddělení Petr Kümpel.

V Česku se vyskytují nejčastěji dva kmeny hantavirózy: dobrava a pumala. Stejně jako na dalších kontinentech je rezervoárem nemoci drobný hlodavec, kdy stačí vdechnout vir, který může být obsažen v jeho moči nebo trusu. „Inkubační doba se pohybuje od jednoho až do tří týdnů. Příznaky nemoci jsou v úvodu podobné chřipce: teploty, bolesti svalů, občas průjmy. Někdy infekce odezní, aniž by na člověku zanechala trvalé následky. Jindy způsobí poškození krevních kapilár, krvácení, selhání ledvin, což se u pacienta může projevit například nedostatečným močením nebo otoky,“ pokračoval primář.

Na hantavirózu dosud nebyl vyvinut žádný lék, vakcína se připravuje. Lékaři jsou tak odkázáni pouze na léčbu symptomů a zejména na velice pečlivou korekci vnitřního prostředí i udržování funkce ledvin. „Někdy je nutno pacienta dialyzovat, dodávat potřebné minerály a tekutiny v infusích, podpořit diurézu,“ řekl Petr Kümpel.

Šestý pacient v krátké době

Lékaři na Opavsku v minulosti zachytili tuto nemoc výjimečně, tak asi u jednoho pacienta ročně. Nyní se ve Slezské nemocnici léčí již šestá osoba za necelého půl roku, z toho pět pacientů prošlo infekčním oddělením. „Nevím, zda je to náhoda, ale tím, že se stále mluví o přemnožení drobných hlodavců, tak je i tato spojitost možná. Nyní na našem oddělení léčíme mladou maminku. Ta někdy před vánočními svátky pravděpodobně přišla do kontaktu s myší v kotelně rodinného domu. Začátkem ledna byla již v naší péči. Nemoc se u ní projevila průjmy a závažným selháním ledvin,“ popsal stav pacientky lékař. Hrozilo, že žena skončí na dialýze. „Naštěstí se podařilo činnost ledvin zachovat. Zda má pacientka ale vyhráno a skončí zcela bez následků, ukáže až další období. V našem regionu máme velké štěstí, že výborně pracující referenční laboratoř pro hantaviry je v Ostravě a všechny výsledky můžeme rychle konzultovat,“ dodal primář Kümpel.

Důležité upozornění:

LÉKAŘI SLEZSKÉ NEMOCNICE V OPAVĚ NEMAJÍ ŽÁDNÝ ZÁJEM, MEZI VEŘEJNOSTÍ ŠÍŘIT PANIKU. POUZE FORMOU EDUKACE CHTĚJÍ UPOZORNIT OBČANY NA MOŽNÉ RIZIKO NÁKAZY TOUTO NEMOCÍ.

Zákeřnou nemoc považovala za chřipku

Sympatická maminka (tříletého Vojtíška) Marta Trlicová má za sebou jedno z nejhorších období života. Téměř tři týdny bojovala s hantavirózou, kterou ze začátku považovala za chřipku. Až po 15 dnech intenzivní léčby na Infekčním oddělení Slezské nemocnice v Opavě mohla jít domů za synem.

Marta přiznala, že má z myší celý život strach a štítí se jich. Jednu mrtvou myš viděla před vánočními svátky. Byla chycena do pasti v kotelně rodinného domu. Sice místnost rychle opustila, ale zřejmě několik vdechů stačilo, aby se stihla nakazit málo známou hantavirózou. „Koncem roku se mi udělalo špatně a dostala jsem horečky, které stoupaly k 40 stupňům Celsia. Vlastně jsem jen ležela, pila a nebyla schopna ničeho. Myslela jsem, že mám chřipku. S vysokými horečkami jsem nakonec jela do nemocnice v Krnově, kde mi udělali několik vyšetření. Lékař potvrdil moji domněnku, že mám chřipku a poslal mne domů,“ zavzpomínala žena.

Zdravotní stav Marty se vůbec nezlepšoval, a proto se rozhodla navštívit i svého praktického lékaře. I ten jí sdělil, že má s velkou pravděpodobností těžší průběh chřipky. Praktik svoji pacientku poučil, že když jí bude hůře, ať neváhá a vyrazí na Infekční oddělení SN v Opavě.

Martě se skutečně přitížilo a již neměla pouze horečky, ale přidaly se i silné bolesti v oblasti zad a ledvin. Navíc přestala téměř chodit na „malou stranu“. V pátek 3. ledna proto vyrazila do Slezské nemocnice. „Po příjezdu na oddělení se mně hned ujal pan primář. Do hodiny přišli s tím, že to vypadá, že u mě dochází k selhání ledvin. Normálně vážím okolo 60 kilogramů a za den jsem přibrala na 73 kilogramů. Byla jsem celá oteklá,“ popsala útrapy Marta Trlicová.

Lékaři jí vysvětlili, že trpí nemocí, o které sama nikdy v životě neslyšela. „Začala jsem se bát, i když jsem věděla, že jsem v dobrých rukách. Pan primář byl u mne i několikrát za den a všichni se chovali profesionálně. Navíc mne psychicky drželi. Za to budu celému týmu infekčního oddělení navždy vděčná,“ dodala pacientka.
Marta byla z nemocnice propuštěna ve zlepšujícím se stavu. Nyní ji čekají pravidelné kontroly a hlídat se bude zejména funkčnost jejích ledvin.

Jiří Krušina,
mluvčí SNO a SZZ Krnov
telefon: 724 014 860

 


Web od Linelab.