Nastávající maminky, které se rozhodly přivést na svět své miminko ve Slezské nemocnici v Opavě, mohou využít novou špičkovou relaxační vanu, uzpůsobenou i pro alternativní porody do vody. V těchto dnech byla nově nainstalována, otestována a uvedena do provozu. Horká koupel jako součást první doby porodní není ve Slezské nemocnici novinkou. V rámci zkvalitňování péče teď starší klasickou vanu aktuálně nahradila nová, která patří mezi nejmodernější svého druhu a posouvá zážitek z příchodu nového života nejen svým designem, ale hlavně funkčností a konstrukčním provedením.

Náklady na pořízení relaxační a porodní vany se vyšplhaly až k miliónu korun a byly plně hrazeny z investičních peněz Slezské nemocnice.

Prioritou nově pořízené vany by měla být relaxace nastávající maminky, která v ní může trávit dlouhé předporodní hodiny. Teplá voda má relaxační a analgetické účinky zmírňující porodní bolesti, a proto je pro rodičku velkým přínosem. Navíc může ve vaně zaujmout libovolnou polohu, která pro ni bude příjemná. S trochou nadsázky se dá říct, že žena může zažít příjemný wellness v porodnici.

Vana je přístupná ze všech stran, pro snadný vstup i výstup je vybavena bezpečnými schůdky se zábradlím, má speciální filtry, kterými voda přitéká i odtéká, vytápěcí těleso udržující stabilní teplotu vody a spoustu dalších doplňků. Vana byla vyvinuta speciálně pro tyto účely za účasti porodních asistentek a dalších odborníků. Splňuje tak nejmodernější požadavky v současném porodnictví a zároveň klade důraz na pohodlí a komfort nastávajících maminek.

Ponoření rodičky během porodu do teplé vodní lázně má svoji dlouhou historii. Metoda se používala již v starověku, zejména za účelem zmírnění bolestí. Porod do vody však byl popsán až v r. 1983 francouzským porodníkem Odentem, který vypracoval také metodiku tohoto vedení porodu.

V současnosti je postoj porodnických pracovišť ve světě k této alternativní metodě vedení porodu převážně kladný, a to z následujících důvodů:

  • Byl prokázán zvýšený protibolestivý efekt při pobytu v teplé vodě během porodu, se sníženou spotřebou analgetik a léků podporujících děložní stahy.
  • Při této metodě byl zjištěn menší podíl porodů císařským řezem a nízký výskyt nástřihu, nebo významnějších trhlin hráze.
  • Nižší bývá také poporodní krvácení.

Jsou však stanoveny podmínky, za kterých lze vést porod v porodní vaně, a naopak i stavy, kdy nelze tuto alternativu vedení porodu umožnit.

„Jsme rádi, že i u nás můžeme našim rodičkám tuto metodu nabídnout v pěkném prostředí porodního traktu s nadstandardním přístrojovým vybavením a dobře proškoleným, zkušeným personálem. Zájemci se mohou přijít na vanu podívat a tento způsob vedení porodu si na naši ambulanci porodního sálu objednat.“ Dodává primář gynekologicko-porodnického oddělení Slezské nemocnice v Opavě MUDr. Alfréd Dörr, CSc.

 

Monika Kunčarová, tisková mluvčí
Telefon: 553 766 402, 739 675 346
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Web od Linelab.