Od 19. února je ve Slezské nemocnici k dispozici tolik očekávaná anglická vakcína firmy Astra Zeneca. Jsme velmi rádi, že i tuto vakcínu již můžeme nabídnout k očkování indikovaným skupinám obyvatel Opavska. Podobně jako u zatím dostupných vakcín firmy Pfizer/BionTec a Moderna se i v případě vakcíny od Astry Zeneca jedná o moderní genovou vakcínu.

Na rozdíl od tradičních vakcín, které byly zpravidla zaměřeny pouze na tvorbu protilátek, u těchto nových genových vakcín je úkolem vyvolat jak buněčnou, tak protilátkovou imunitní odpověď, a proto se jejich účinnost udává tak vysoká. Zatímco u prvních dvou dostupných vakcín zprostředkovává vnesení nukleové kyseliny do buňky nanolipid, v případě firmy Astra Zeneca je to adenovirus. V podstatě je tedy mechanismus všech tří jmenovaných vakcín shodný, liší se jen podobou nosiče.

Vakcína od firmy Astra Zeneca je ve Spojeném království masivně užívána již od 4. ledna 2021 a zkušenosti ukazují, že je mimořádně bezpečná. V žádném případě nemůže žádná z těchto vakcín zasáhnout do genetické informace lidského organismu, která je uložena v DNA v jádře, mRNA informace po splnění své role záhy trvale zaniká.  

„Všechny tři uvedené vakcíny jsou velmi účinné a jak seniorům, tak všem ostatním je mohu jako infektolog maximálně doporučit. Sám bych se nechal očkovat kteroukoliv z nich. Informace, že po dokončeném očkování dochází k velmi výraznému poklesu závažného průběhu infekce či dokonce úmrtí ve všech věkových kategoriích hovoří nade vší pochybnost.“ Komentuje novou vakcínu primář infekčního oddělení Slezské nemocnice MUDr. Petr Kümpel.

 

Monika Kunčarová, tisková mluvčí
Telefon: 553 766 402, 739 675 346
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Web od Linelab.