Sto let bude v zemi u obchodního centra Breda v Opavě čekat na své znovuotevření speciální časová schránka. V obří keramické nádobě, kterou nechalo vyrobit vydavatelství STISK, má svůj předmět také Slezská nemocnice v Opavě.

 

Uložení předmětů do schránky se uskutečnilo 12. září odpoledne. Slavností události předcházelo také vydání časopisu Slezské století. „Do projektu jsme se zapojili, jelikož nemocnice patří déle než sto let k nejvýznamnějším institucím na Opavsku. V časopisu Slezské století jsme prezentovali zejména historii nemocnice a osobnosti, které stály při jejím vzniku a rozvoji,“ sdělil ředitel Slezské nemocnice Ladislav Václavec.

Desítky předmětů různých institucí a společností z Opavska byly vystaveny v obchodním domě Breda. Pouze předmět Slezské nemocnice chyběl. „Bylo opravdu složité najít napříč odděleními a ambulancemi předmět, který by Slezskou nemocnici charakterizoval. Původně jsme chtěli na disk nahrát videa ze všech oddělení i ambulancí, ale dle odborníků by záznam sto let nevydržel, případně by jej bylo komplikované přehrát. Proto jsme se rozhodli do časové schránky vložit obálku s několika listinami. Jde o poslední vydání nemocničního Špitálníku, kopii lékařské zprávy z roku 1918, kterou napsal profesor Alois Materna a osobní vzkaz pana ředitele Václavce,“ prozradil mluvčí Slezské nemocnice Jiří Krušina.

Jiří Krušina,
mluvčí SNO a SZZ Krnov
telefon: 724 014 860

  

Web od Linelab.