Již čtvrtý týden je v provozu očkovací místo zřízené Slezskou nemocnicí v Opavě v budově Slezské univerzity na Bezručově náměstí. V této chvíli probíhá očkování seniorů nad 80 let a v příštím týdnu se věková hranice očkovaných z řad veřejnosti sníží na 70 let plus.

Méně mobilním seniorům slouží boční vchod, viditelně označen cedulemi. U hlavního vchodu je rovněž navigace k bezbariérovému bočnímu vstupu. Výtahem se pohodlně dostanou přímo k očkovacímu centru bez nutnosti překonat jediný schod.

Seniorka z Opavy, paní Olga Kasprowiczová (87 let), působící mnohem mladším dojmem, přišla na očkování již druhou vakcínou v doprovodu své snachy. Obě dovezl syn seniorky až před hlavní vchod očkovacího místa. Paní Olga zvládá schody bez potíží a i očkování proběhlo hladce, bez komplikací.

 „Ze stran důchodců jsme doposud nezaznamenali žádné problémy ani stížnosti. Senioři jsou samozřejmě místy nervózni z očkování, ale děláme vše pro to, aby se cítili co nejlépe. Máme připravenou příjemnou čekárnu, kde je k dispozici voda i další občerstvení, časopisy. K zapůjčení máme také pojízdnou sedačku, kterou se pohodlně dostanou očkovaní s doprovodem až k autu bezbariérovým bočním vstupem. Hlavní vchod je určen pro ty, kteří běžně zvládají pár schodů. Vakcínu jsme párkrát aplikovali dokonce bez nutnosti vystoupit z auta. Jednalo se o seniory nad 90 let, kdy lékař došel za seniorem.“ Prozradila koordinátorka očkovacího centra, zdravotní sestra Lumíra Galvasová.

Seniorka Anna Novotná (89 let) přijela s dcerou až z Vrbna pod Pradědem. Protože používá chodítko a schody by představovaly problém, využily boční bezbariérový vchod. Při povinné půlhodince čekání po očkování se podělila o zážitky: „Jsme moc spokojené, sestřičky byly velmi hodné a usměvavé. Výtahem jsme vyjely až přímo k očkovacímu místu, kde se nás hned jedna sestřička ujala. Navíc studentské prostředí je pro mě moc příjemné a zajímavé.“   

Slova seniorky potvrzuje také její dcera Nataša Staščíková: „Všechno bylo dobře připravené, dezinfekce dostupná na několika místech, dostatek personálu, neměly jsme žádný problém. Musím říct, že obdivuji všechny zdravotníky, kteří se ještě po tak dlouhé době neustálého stresu dokážou na lidi a pacienty usmívat.“

Slezská nemocnice věnovala výběru vhodného očkovacího místa spoustu energie a času a po pečlivém zvážení všech pro a proti vybrala budovu Slezské univerzity.

„Ve spolupráci s univerzitou děláme vše pro to, aby očkovací místo bylo maximálně vyhovující jak pro příchozí zájemce o očkování, tak pro zdravotníky a myslím, že se nám to daří. Před univerzitou je parkoviště vyhrazené pouze pro klienty očkovacího centra a bezbariérový vstup je snadno dostupný a komfortní. Rád bych vyzdvihl skutečnost, že zaměstnanci, kteří zajišťují očkování zvládají svou náročnou práci velmi dobře a zaslouží obdiv a uznání.“ Komentuje fungování očkovacího centra ředitel Slezské nemocnice Ing. Karel Siebert, MBA.

V očkovacím centru na univerzitě bylo naočkováno již přes 1 000 seniorů a navzdory některým připomínkám, že senioři jsou nuceni zdolávat schody o berlích (mohou využít bezbariérový vstup), nebyl zaznamenám žádný větší problém.  

 

Monika Kunčarová, tisková mluvčí
Telefon: 553 766 402, 739 675 346
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Web od Linelab.