Hraběnka Mathilda Nostitzová přijela ve středu 12. září do Slezské nemocnice v Opavě, kde malým pacientům dětského oddělení předala dárky a panenky Kiwanis. Ty před 18 lety přivezla jako první do Česka.

Hraběnka Nostitzová navštívila Opavu poprvé v životě. Nejdříve její kroky směřovaly do ženské věznice, kde se setkala s vězenkyněmi, které ve volném čase vyrábí panenky pro děti v nemocnicích. „Bílou panenku jsem přivezla do Česka z Norska. Našlo se pár lidí v čele s Evou Pastuškovou, které tato myšlenka nadchla. Dnes se v řadě věznic v Česku pro malé pacienty vyrábí úžasné hračky,“ řekla hraběnka Mathilda Nostitzová.

Z věznice vyrazila noblesní dáma s šéfkou sdružení Kiwanis Evou Pastuškovou za dětmi do nemocnice. Vzácné návštěvě musel s pěti velkými taškami plnými dárků pomoci do budovy personál nemocnice.

Neformální setkání s dětmi i jejich rodiči se uskutečnilo v herně na jednom z pater oddělení. „Ukaž, co to hrajete. Tak to neznám. A vlastně s čím tady ležíš,“ ptala se hraběnka drobné dívky. Postupně si povídala se všemi malými pacienty a dávala jim do ruky sáček s dobrotami a na památku také plyšáka vyrobeného ve věznici. Dalším dárkem, který děti od hraběnky dostaly, byla knížka Moje panenka Kiwanis (jde o sbírku pohádek, vymyšlených malými pacienty z celého Česka). „Hlavně se uzdravte, ať můžete do školy,“ nabádala hraběnka větší děti. Rodiče i personál nemocnice ohromila Eva Pastušková, když prozradila, že za 18 let bylo jen na severní Moravě rozdáno malým pacientům na 50 tisíc panenek. „Pomáhat druhým je smysl života. Jsem moc ráda, že paní hraběnka kdysi panenku přivezla a že s námi tak úzce spolupracuje. Největší dík patří vězenkyním, které panenky vyrábí, ale také mému týmu nadšenců, v jehož čele stojí Linda Filuszová, Monika Pěnčíková a Šárka Blažejová. Všichni pomáháme bez nároku na odměnu,“ prozradila šéfka sdružení Kiwanis klub Ostrava Eva Pastušková.

Vzácnou návštěvu doprovázeli na oddělení zástupci vedení nemocnice. Náměstek ředitele pro léčebnou péči Richard Lenert smysl panenky ocenil. „Děti si na ni mohou malovat, vzít si ji domů. Panenky využívají také lékaři, když dětem chtějí názorně ukázat, co je trápí či v čem spočívá jejich zdravotní problém. Jsme rádi, že s námi sdružení Kiwanis spolupracuje. Děkujeme za krásné dárky pro naše malé pacienty, panenky a mimořádnou návštěvu paní hraběnky Nostitzové,“ uvedl náměstek Lenert.

Hraběnka Nostitzová z Opavy zamířila do Ostravy, kde ji čeká ve čtvrtek 13. září řada povinností a možná i setkání s biskupem Lobkowizem, který je jejím příbuzným. Následně se vrátí do Prahy a odcestuje do Itálie, kde žije.

O paní hraběnce
Mathilda Maria Anna Coletta Carolina Marghareta Maxmiliana Nostitzová se narodila 12. června 1936 na zámku v Plané. V roce 1948 musela s rodiči a sourozenci opustit Československo. Důvodem byl fakt, že se její otec nechtěl rozvést s matkou, která byla Němka. Po škole pracovala jako novinářka. Následně se provdala za italského diplomata, se kterým procestovala celý svět.

Nyní žije v Itálii, ale ráda se vrací do Prahy za přáteli. V roce 2000 do Česka přivezla panenku Kiwanis. Je dlouholetou patronkou nevidomých v Česku, kdy finančně a organizačně pomáhá například s výcvikem vodících psů, namlouváním filmů atd. Stát jí nikdy nevrátil zabavený majetek.

Jiří Krušina,
mluvčí SNO a SZZ Krnov
telefon: 724 014 860

 


Web od Linelab.