Ve Slezské nemocnici chybí krev. Zásoby jsou poloviční. Poptávka je po všech krevních skupinách, nejžádanější je univerzální skupina 0, kterou lze podat kterýmukoliv příjemci. Přijít mohou i prvodárci.

“Krev, když se odebere, vydrží šest týdnů, déle ji nelze skladovat. Běžně bývá v zásobě u nás na skladě tři sta krví, teď je to necelá stovka. Stane se, že zavolají z okolních nemocnic, že potřebují krev, my však můžeme dát jen část. Letos jsou na tom podobně v transfuzních centrech v okolí. Takže krev chybí, není kde brát,”  uvedl primář hematologicko-transfuzního oddělení Slezské nemocnice MUDr. Lukáš Stejskal.

Stálé dárce krve informuje pomocná SMS, aby se k odběrům přihlásili. Také funguje objednací elektronický systém, kde se dárci mohou objednat a přijít krev darovat každý všední den mezi šestou a desátou hodinou do odběrového místa v pavilonu C Slezské nemocnice, vchod je přímo z Olomoucké ulice. Důležité je, že tady odebraná krev zůstává pro potřeby Opavanů, lidem z blízkého regionu.

“V současné době je zásoba krve podnormální, chybí nám zásoba téměř všech typů krevních skupin. A my se v nemocnicích  bez červených krvinek, plazmy a krevních destiček našich dárců při léčbě neobejdeme,” dodává  MUDr. Lukáš Stejskal.

Ředitel Slezské nemocnice Karel Siebert se ke slovům primáře Stejskala přidává a uvádí, “Sám jsem se stal dobrovolným dárcem krve spolu se svými kolegy z vedení naší nemocnice, podpořte nás.”

Darovat krev může každý zdravý člověk, který má 18 - 65 let a váhu nad 50 kg, také ten, kdo trpí alergií, astmatem, ale je bez příznaků onemocnění. Přijít darovat krev  je možné už 14 dní po akutní infekci (respirační, močové), také 14 dní po očkování. Rovněž lidé, kteří mají za sebou 14 dní po karanténě nebo po onemocnění COVID-19.

Slezská nemocnice v Opavě děkuje všem, kteří přijdou darovat krev, celý proces od registrace po odchod  po  závěrečném 15 minutovém odpočinku po daném odběru netrvá déle než 45- 60 minut. 

 

Bc. Kamila Bindrová, tisková mluvčí Slezské nemocnice
Telefon: 553 766 402, 739 675 346, E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Web od Linelab.